טיפול קוגניטיבי התנהגותי cbt

אייקון טיפול קוגניטיבי התנהגותי cbt
טיפול c.b.t
cognetive behavioural therapy
טיפול קוגניטיבי (קוגניציה-חשיבה) התנהגותי.

טיפול קצר מועד, לשינוי תבניות חשיבה והתנהגות. טיפול זה הוכח במחקרים כבעל יעילות מובהקת, במיוחד בבעיות חרדה, כפייתיות, ודיכאון.

כפי שמרמז השם, לטיפול יש שתי זרועות המשולבות זו בזו: טיפול בחשיבה וטיפול בהתנהגות. בכל טיפול מושם דגש על חשיבה או התנהגות בהתאם לצורך. 

השיטה מושתתת על התפיסה כי הצורה והדרך שבהן אנשים מפרשים את חייהם, ורואים את עצמם ואת עתידם, קובעות את הרגשותיהם והתנהגותם. הטיפול מבוסס על ההנחה כי התנהגויות וסימפטומים רגשיים, נוצרים ומשתמרים בעקבות דפוסי חשיבה מעוותת (מחשבות אוטומטיות ואמונות בסיסיות מוטעות- שהתקבעו בתקופת הגדילה). אלו הובילו למציאת "פתרונות" התנהגותיים לא יעילים. המציאות מלמדת כי גם כאשר אופן החשיבה לא מועיל לאדם ואף מזיק לו, הוא נוטה לדבוק בו ולשמור עליו.

באמצעות כלים טיפוליים שונים הפונה לומד לבחור בדפוסי חשיבה חדשים, ורוכש מיומנויות ואסטרטגיות להתמודדות יעילה יותר עם סיטואציות וחוויות רגשיות. שיתוף פעולה אקטיבי של המטופל הוא תנאי להצלחת הטיפול.

כדי ששינוי המחשבות לא יישאר תאורטי ומנותק מהמציאות, מושם דגש על תרגול ויישום בהתנהגות וניתנים שיעורי בית.


דוגמא לתהליך טיפולי בשיטת CBT

התמודדות עם חרדות ופחדים

בחלק ההתנהגותי של הטיפול יתבקש הפונה לרשום את המצבים השונים שמעוררים בו חרדה. לדרג אותם לפי רמת החרדה המתעוררת, ולבנות 'סולם' של החרדה. בהמשך, סולם החרדה האישי יסייע בכדי לחשוף את הפונה בהדרגה למצבים השונים.

עיקרון בסיסי נוסף הוא שחרדה מובילה להימנעות מהגורם שעשוי לעורר את הפחד, והימנעות מגבירה את החרדה.  כך נוצר מעגל קסמים שלילי:  חרדה ← הימנעות ממעשה ← הסתגרות -הצטמצמות למרחב המוכר בו האדם מרגיש מוגן ובטוח. ההסתגרות כוללת ויתור על חוויות, קשרים ומפגשים ומובילה ל←פגיעה בתפקוד היום יומי← התגברות של הפחד← וחוזר חלילה..       

המטרה בטיפול היא לשבור מעגל זה- ולהפסיק את ההימנעות. במקביל פוחתת רמת החרדה, וכן הלאה.

 

המוסד המוסמך להענקת תעודה לטיפול c.b.t בארץ הוא איט"ה.

שלח עדכון או תגובה למנהלי האתר

what you search for

למידע אישי התקשרו:

02-6222188

בימים א’-ה’ 9:00-14:00

  • הצהרת נגישות
  • אודות מגן
  • צור קשר

המידע באתר הוא מידע כללי ואינו מידע מחייב. השימוש במידע המופיע באתר אינו תחליף לקבלת ייעוץ או טיפול מקצועי, רפואי, או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד.


  • כל הזכויות שמורות למגן - מרכז מידע לבריאות הנפש במגזר החרדי
  • רח’ ירמיהו 9 ירושלים
  • טלפון: 02-6222188